Kicu kicu bė bė : lietuvių liaudies lopšinės ir žaidinimai CD
-
24€Šią prekę turime sandėlyje.Knygos serijaGyvoji tradicija
LeidyklaLietuvos nacionalinis kultūros centras
Leidimo metai2016
Knygos būklėNauja
ViršeliaiKieti
PriedaiCD
Puslapių skaičius1 garso diskas (43 min., 43 sek.)
-
Ši kompaktinė plokštelė skiriama visiems, kurie būna su mažais vaikučiais iki ketverių metukų.
Tiek lopšinės, tiek žaidinimai išsaugojo itin šiltą, nuoširdų santykį su vaikučiu. Jie nepraranda aktualumo ir šiandieną: padeda nuraminti, užmigdyti ar pralinksminti vaikelį, taip pat lavina kalbą, klausą, vaizduotę bei sukuria jaukią, žaismingą nuotaiką.
Dainuojant lopšines labiausiai išryškėja mamos ir vaikučio artumas. Garsažodžiai čiūčia liūlia, lylia lylia, a-a a-a, učia lylia sukuria gerumo ir ramybės jausmą. Įvairiose Lietuvos vietose paplitę skirtingi tekstų motyvai ir veikėjai: Žemaitijoje ir Šiaurės Aukštaitijoje vaikučius migdo, linguoja zuikelis; Šiaurės Žemaitijoje saldų miegelį neša pelelė, Suvalkijoje katytė migdo ir siuva marškinėlius, o kad mažylis greičiau užmigtų, čia jis kartais ir baubuku pagąsdinamas.
Kūrinėlius, kuriuos prigimtinėje aplinkoje mamos ir močiutės vadina mylavimais, katutėmis, ladutėmis, juokinimais, kykavimais, kėcavimais, jodinimais ir pan., kalbininkai įvardijo bendru terminu – žaidinimai. Tai yra nesudėtingos, trumpos dainelės, turinčios ir žaidimo bruožų, tačiau išsiskiria tuo, kad vaikas dar žaidžia ne savarankiškai, o yra žaidinamas vyresniųjų. Dainuodami arba sekdami trumpą tekstą, suaugusieji atlieka tam tikrus judesius: myluoja, supa, šokdina ant kelių, kutena, žaidžia su mažylio rankutėmis, pirštais ir pan. Visa tai skirta numaldyti vaiką, jį prajuokinti, sukelti giedrą nuotaiką. Vieni kūrinėliai yra dainuojami, kiti –pasakojami, treti – ir dainuojami, ir pasakojami.
Dažniausiai šiose dainelėse, kaip trumpose pasakėlėse, veikia paukšteliai – šarkelės, varnelės, gyvulėliai – katytės, pelytės, meškos, oželiai. Kartais ir patys mažieji tampa veikėjais: „joja ant žirgelių į turgelį barankėlių pirkti“, „grūda, verda košelę“, „kepa bandeles“ ir pan. Visa tai stengiamasi išsakyti vaikui suprantama kalba. Žaidinimuose atskleidžiamas pasaulis matomas tarsi vaiko akimis. Šios dainelės skirtos išmokyti kūdikį pačių paprasčiausių veiksmų, jomis palydimi pirmieji mažylio judesiai. Be to, itin svarbu, kad iš pažiūros vien žaismei skirti kūrinėliai, atlieka ir kūdikio fizinio ugdymo, kūnelį stiprinančios terapijos paskirtį – tai ir mankšta, ir masažas, ir veikliuosius žmogaus organizmo taškus aktyvuojantys veiksmai.
Vieni ar kiti žaidinimai taikomi ir pagal vaiko amžių.
Masažėlius jau galima daryti dviejų savaičių kūdikiams, sėdintiems mažyliams linksminti tinkamas „košelės virimas“– žaidimas su pirštukais, katutės ir ratavimai – plojimai su delnukais, jodinimai – jojimą imituojantys šokdinimai ant suaugusiojo kelių. Metukų ir vyresniems vaikučiams skiriami sudėtingesni žaidinimai.
Kai kurių žaidinimų judesius paaiškina patys dainininkai, o kitų aprašymus pateikiame.
Alternatyvios prekės
Kicu kicu bė bė. Lietuvių liaudies lopšinės ir žaidinimaiSudarytojasJūratė Šemetaitė
LeidyklaLietuvos nacionalinis kultūros centras
Leidimo metai2017
ISBN979-0-706208-51-0
28€